İlkadım Kent Konseyi Seçime Gitti

24/06/2014

İlkadım Kent Konseyi 3. Genel Kurul Toplantısı Yıldıray Çınar Kültür Merkezi'nde yoğun katılım ile gerçekleşti. Yapılan genel kurul toplantısında Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu Kent Konseyi’nin yeni başkanı olarak seçildi.

YOĞUN KATILIM
Genel Kurul toplantısına İlkadım Kent Konseyi'nde yer alan siyasi partiler, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, mahalle muhtarları katıldı. İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok Kent Konseyi 3. Genel Kurul toplantısına katıldı.

YÜRÜTME KURULU SEÇİLDİ
8 Gündem maddesinden oluşan genel kurul toplantısı,  İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu divan başkanlığında başladı. İlkadım Kent Konseyi için divana verilen tek yürütme kurulu listesi oy birliği ile kabul edildi. Yürütme kuruluna Musa Yüksel, Necdet Güneysu, Ziya Uzun, İsmail Temiz, Güven Akan, Ömer Faruk Sönmez ve Nurettin Sever seçildi. Yürütme kurulunun oy birliği ile belirlenmesinin ardından İlkadım Kent konseyi önerilen 12 çalışma gurubu belirlendi.

ŞEHİR HER ANLAMDA GELİŞECEK
Kent Konseyinin şehre hizmet etmek gibi çok ulvi bir amaç olduğunu belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Bugün burada gerçekten güzel bir organizasyon yaşıyoruz. Her birimiz kendimiz için değil kentimiz için buradayız. Bu kente ne verebiliriz bu kent için neler yapabiliriz duygusuyla zamanınızdan feragat ederek davetimize icabet ettiniz sizlere hassaten şükranlarımı sunuyorum. Belediyecilik hizmetleri denilince, son yıllara kadar akla daha çok şehrin fiziki yapısına dair hizmetler gelmekteydi. Ak belediyecilikle belediyecilik anlayışı artık sadece yol, kaldırım, park bahçe çalışmalarından ibaret değil insanımızın ve şehrimizin sosyal sanatsal kültürel anlamda gelişimini refah seviyesinin ve yaşam kalitesinin yükselmesinin hedeflendiği sosyal ve kültürel belediyeciliğe doğru evrilmiştir. Çünkü şehirlerinde bir ruhu vardır, felsefesi vardır, kültürü vardır, çünkü şehir demek medeniyet demektir.  Şehrin felsefesi, şehrin ruhunu anlamak şehri bir varlık anlayışına göre bir alem tasavvuruna göre tahayyül etmektir. Bir şehrin ruhunu sosyolojisini doğru kurgular iseniz o şehirde yaşayan her bir bireyin şehre olan mensubiyet duygusunu, sahiplenme duygusunu, yaşadığı şehre değer katma duygusunu geliştirirsiniz. Bu şekliyle ben algısı yerine biz algısı, memleketçilik köycülük mahallecilik algısı yerine Samsunculuk algısı ortaya çıkar.Yaşanabilir bir kenti ancak büyük bir medeniyet tasavvuru olan insanlar kurabilir. Bu manada bizler burada yaşadığımız şehre hizmet etmek gibi çok çok ulvi bir amaçla toplanmış bulunmaktayız." dedi.

HER KESİME DEMOKRASİ PLATFORMU OLACAK
Kent Konseyi çalışmalarının önemini belirterek kentin katma değerine katkı sağlayacağını belirten Başkan Tok, "Kent Konseylerinin çalışmaları çok çok önemli. Gelişen , büyüyen kentlerin iyi yönetilmesi, bu hususta toplumun değişik katmanlarının katkı koyması, bizim açımızdan, kent açısından, ülkemiz açısından çok önemli. Kent konseyimizde; kentin vizyonu, kentlilik bilinci, kentin hak ve hukuku, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma hususlarında katılımcı ve yönetişim ilkesine uygun bir şekilde çalışmalar gerçekleştirilecek ve yapılan bu çalışmalar her zaman için, halkın tüm kesimlerine açık birer demokrasi platformları olacak.Bu şehrimizi geleceğe taşımada tüm kentimize, kent dinamiklerimizle, kent katmanlarımızla birlikte olmaya, onların problemlerini, kentin problemlerini hep birlikte çözmeye, beraber üretmeye ve onların desteğini almaya ihtiyaç duyuyoruz, bunu da yapmaya mecbur olarak kendimizi görüyoruz ve her platformda bu çalışmaları destekliyoruz. İnanıyorum ki İlkadım Kent Konseyimiz en güzel şekilde çalışmalarını sürdürecek ve kentine katkı koyacak ve koymaya devam edecektir." diye konuştu.

Genel Kurul sonrası İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok İlkadım Kent Konseyi geçmiş dönem başkanı Osman Kara'ya plaket ve çiçek takdim etti.

Benzer Haberler